Ból kręgosłupa stał się zmorą naszych czasów. Zgodnie z badaniami, co czwarta osoba zmaga się z nim niemal codziennie. Dotyczy to nie tylko osób starszych i w średnim wieku, ale również młodzieży. Lista dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długaKażdy ból pleców, który trwa ponad 2 tygodnie, nawraca lub jest ostry, wymaga konsultacji, najlepiej ortopedy, chiropraktyka lub kręgarza i podjęcia leczenia. Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa trwające powyżej 3 miesięcy stają się bólem przewlekłym, który trudniej leczyć, a walka z nim przynosi gorsze efekty. Ból sprawia, że staramy się jak najmniej ruszać i przybieramy nienaturalna postawę. A to prowadzi do osłabienia mięśni i przeciążeń, pogłębiając zmiany zwyrodnieniowe.

Na podstawie wywiadu, badania lekarskiego i badań obrazowych lekarz stawia diagnozę i stosuje leczenie. Jeśli choroba zostanie wykryta wcześnie, zwykle pomaga zmiana trybu życia. Na wzmocnienie mięśni najlepszym lekarstwem jest systematyczna gimnastyka a także zabieg chiropraktyka. Zabieg taki przynosi ulgę, jest mało inwazyjny i szybko stawiają na nogi. Dzięki nim w wielu przypadkach można uniknąć klasycznej operacji. Ponadto zalecone ćwiczenia, które trzeba nauczyć się je wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, potem ćwiczyć w domu. Jeżeli będzie się to robić niewłaściwie, można sobie zaszkodzić.

Najczęstszą przyczyną zespołów bólowych są zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe kręgosłupa spowodowane ?spłaszczeniem? dysków (krążków) międzykręgowych, które oddzielają od siebie sąsiadujące kręgi. Dysk jest zbudowany z pierścienia włóknistego, który otacza jądro miażdżyste wypełnione galaretowatą substancją. Spełnia ono funkcję łożyska kulkowego, umożliwiającego ruchy między sąsiednimi kręgami. Dysk utrzymuje kręgi w odpowiednich odstępach, amortyzuje wstrząsy, przejmuje siłę nacisku i rozkłada ją równomiernie, np. podczas siedzenia, chodzenia, biegania. Na skutek ?zużycia? dysku (krążka) dochodzi do ocierania się stawów. Chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Organizm próbuje ją regenerować, jednak proces uszkodzenia stale postępuje. W konsekwencji wcześniej czy później w efekcie przerwania pierścienia włóknistego dochodzi do przemieszczenie jądra miażdżystego, potocznie nazywanego wysunięciem dysku. Powstała wypuklina może uciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe. Pojawia się ból uniemożliwiający poruszanie. O wiele silniejsze dolegliwości bólowe, połączone często z niedowładami, powoduje przepuklina jądra miażdżystego, tzw. wypadnięcie dysku. Podobne dolegliwości może dawać ucisk na nerwy przez wyrośla chrzęstne i kostne (osteofity), które zniekształcają staw.

Ból kręgosłupa może być spowodowany powikłaniami osteoporozy. W zaawansowanej chorobie dolegliwości, zlokalizowane w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa, towarzyszą prawie wszystkim czynnościom i są wynikiem powolnych złamań kręgosłupa. Pojawienie się nagłego, ostrego bólu może świadczyć o tzw. złamaniu kompresyjnym.

Zabiegi na kręgosłupie - Są mało inwazyjne, przynoszą ulgę i szybko stawiają na nogi. Dzięki nim w wielu przypadkach można uniknąć klasycznej operacji. Niestety, takie zabiegi wykonuje się tylko w nielicznych ośrodkach w Polsce.

Leczenie wspomaga fizykoterapia, która wykorzystuje różne bodźce fizyczne, by poprawić ukrwienie, uśmierzyć ból oraz zmniejszyć napięcie mięśni. Lekarz może zalecić leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz zmniejszające napięcie mięśni, a przy osteoporozie - powstrzymujące ubytek masy kostnej.

 

BEZPŁATNE KONSULTACJE SCHORZEŃ KRĘGOSŁUPA I WAD POSTAWY DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH oraz terapię prowadzi S.Włodarczyk ? Dyplomowany Terapeuta - Specjalista schorzeń kręgosłupa i wad postawy Instytutu Dr. Ackermanna ze Szwecji

ZAPISY i INFORMACJE o najbliższym terminie wizyt można uzyskać telefonicznie: 507 822 928

Zobacz także:
nieZwykłe ogłoszenia